Saturday, January 25, 2014

Walmart Haul - January 2014

Hey y'all!
I bring you another Walmart haul full of goodies :) 
I went into Walmart with 3 things on my list: 
Lettuce, hair masks, and Shake N' Bake
Oddly enough, I came back with loads more stuff (funny how that happens). 
So anyway, here's what I got tonight! 



I initially wanted a new lipstick but I couldn't decide on a shade so I figured I'd try out this lip gloss. This is the only lip gloss in my inventory so I hope it's worth the $5.97.





I like my BB Cream but have been super curious about using a CC Cream. I figure it might do more justice to my skin to help even out the tone of it. This guy was $8.98. I think Maybelline had a CC Cream for about $12 but I figured I'd give the slightly cheaper one a shot. Fingers crossed that it's a good investment :-) 



So, I'm running low on mascara and this is the cheapest one you can find. I'm almost certain that every girl has used this kind before but I never have so I hope it's a good deal! If I end up liking it, I'll like it more because it's only $4.44



Strolling down the Maybelline aisle, I came across this blush and powder. I only have 1 powder blush and I have barely any face powder so I figured I'd invest in these. I have used FIT products before and they seem pretty good. The color of this blush is really pretty and will be perfect with my skin tone :-)
The blush was: $4.48
Pressed Powder: $5.94 



My jaw dropped when I saw that Walmart is now selling e.l.f. products. This guy was just $1.00 (what a steal!). I've been planning to get a pair of false lashes for a while and well, when they're $1, you can't pass it up. 




On my last Walmart trip, I picked up a couple of these hair treatments. Last night, I used the Argan Oil treatment overnight and I really, really love it. So, I just HAD to go back and get more of these things. I still have to try the Keratin Protein one but I'm sure I will be just as pleased. Like, honestly, my hair has never been healthier. I can do a separate post about this stuff if you'd like :-)
$1.77 each



This is like my fat-kid craving food. Just had to pick up a bag of sugar snakes :-) 
(don't judge me lol I ran this morning). 
$1.00






If I end up liking these products, I will make a post about it someday! :-) 
Thanks for looking! xx
Kara

Saturday, January 18, 2014

Get Ready With Me!

Hey guys!

Want to get ready with me in the mornings? This is how I do it: :)


Thanks for watching! xx
Kara

Lifelong Favorite Products!

Hey guys!

I know it has been like forever since I've made a post for you but here it is! All about my favorite cosmetic, hair, and other various products! :) I hope you like it!


Thanks for watching! xx
Kara